https://mikailkovalar.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

Sanayi Esnafını ziyaret eden DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar, esnafların; ‘Biz bu ilin insanıyız, yarattığımız istihdam bu ilin insanınadır. Resmi kurumlarımızın bu davranışları Bingöl insanına yapılan bir ihanet değildir de nedir?’ dediğini belirterek, alımların kendilerinden yapılması gerektiğini söyledi.

DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar, sanayi esnafını ziyaret etti.  Ziyaret esnasında esnafların kendisine secimden secime hatırlanan esnaf olmak istenmediklerini söyledi.

“SANAYİ ESNAFINDAN İŞ YOK, OTURUYORUZ”

Kovalar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yaptığımız işler dolar endeksli olduğu için, dolar yükselince ham madde ve malzeme fiyatlarına anında yansıdığını, dolar düştüğünde ise malzeme ve ham fiyatlarının sabit kaldığı, bu durum ise işlerini kötü etkilediğini dile getirdi. Yetkililerden bu durum hakkında çalışma ve düzenleme bekledikleri, zamların ve yüksek maliyetin esnaf tan kaynaklanmadığını, günah keçisi olarak esnafı göstermemelerini dile getirdi.

Bir başka sanayi esnafı ise, Bingöl’ün Resmi Kurumlarının sanayi esnafından değil başka ildeki esnaflar dan alışveriş yaptıklarını dile getirerek, paramız başka illere gitmesin, Bingöl de kalsın dedi.  Sadece Özel İdare Kurumu sanayi esnafından alışveriş yapsa bu döngü sanayi esnafına değil tüm Bingöl’e yeter. Bizler vergimizi ödeyen, ilimizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan ve ilimizin üretim alanında faaliyet gösteren sanayi esnaflarıyız. Devlet bu süreçte bize hiç bir destek sağlamadı. Kendi imkanlarımızla ayakta zor duruyor iken; Özellikle İl Özel İdaresi ve buna benzer resmi kurumlarımızın malzeme teminini çevre illerden sağlaması bizi olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu durum bizleri ekonomik olarak etkilediği gibi duygusal anlamda da etkilemektedir. Biz bu ilin insanıyız, yarattığımız istihdam bu ilin insanınadır. Resmi kurumlarımızın bu davranışları Bingöl insanına yapılan bir ihanet değildir de nedir? ”dedi.

Akabinde Bingöl’de yıkım kararı alınan 7 cami var. Bu 7 camiden biri ise sanayi sitesindeki camilerden biri. Sanayi esnafı “ Biz sanayi sitemizdeki camiyi Kendi imkanlarımızla, esnaflar arasında para toplayarak zar zor bitirdik. Bizim camimiz ulu camiden sonra yapılmıştır. Ulucami birçok şiddetli deprem görmüş olup en ağır hasarlı camilerden biridir. Kira geliri olan Ulucami hakkında yıkım kararı alamayanlar, bugün bizim camimizde yıkım kararı alıyorlar. Bunu yaparken de bunca insanın ibadetinin nerde yapılacağı hakkında hiç bir alternatif çözüm üretmiyorlar. Ulucami hakkında neden yıkım kararı çıkarılmadığını da bizler çok iyi biliyoruz. Çünkü kira gelirleri var. Adeta aklımızla dalga geçiyorlar.”

(Haber Merkezi)
http://www.capakcurgazetesi.com.tr/kovalar-alimlar-sanayi-esnafindan-yapilmalidir-78883